Hírek

Elérhetőségek

Sárisápi szekérsír

Váratlan eredményt hozott 2012-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem frissen alakult régészeti tanszékének első ásatása. A római kori fogatos kocsit és a mellette fellelt vadászkutyák csontvázát a Magyar Nemzeti Múzeum „Sisi kesztyűjétől Sztálin füléig” című, új műtárgyakat bemutató kiállításának keretében immár a nagyközönség is megtekintheti.

A tanszék ásatásának kitűzött célja volt a sárisápi dombtetőn már 1926-ban feltárt és leírt ókeresztényként definiált sírkápolna hitelesítő feltárása, és környezetének pontos meghatározása, ám a kápolnától alig ötven méterre egy annál másfél-két évszázaddal korábbi temetkezési emlékre, egy császárkori kelta őslakossághoz köthető kocsisírra bukkantak a terület talajradaros, magnetométeres átvizsgálása során. Északkelet-Pannonia iránt elkötelezett, kelta származású őslakos elitjéhez köthetjük azokat a Kr. u. 2. századra és a 3. század elejére keltezhető gazdag temetkezéseket, amelyekbe a túlvilági utazás kellékét, egy fogatos utazókocsit is elhelyeztek, az azt húzó felszerszámozott kocsilovakkal együtt. Ebben a különleges, római temetkezési szokásoktól eltérő rítusban a pannoniai temetkezési szokások legegyedibb és legjellegzetesebb válfaja ismerhető fel. A sírokból előkerült, közel kétszáz vasalkatrészt tartalmazó kocsikban az ókori technikatörténet elfeledett csodáit ismerhetjük fel.

A sárisápi kocsisír sajátossága, hogy abba a kocsit útra készen, felszerelt kerekekkel helyezték el. Ennek az eltemetési módnak köszönhetően a kocsi alkatrészei eredeti helyzetükben őrződtek meg, amely lehetővé tette a fogatos kocsi digitális újjáépítését. A sírban talált fogatos jármű egy gyorsabb közlekedésre alkalmas, rögzített szekrényű futókocsiként restaurálható, amelynek külső megjelenésére a könnyed elegancia volt jellemző. A római kori kocsikovács indaspirálokkal díszítette még az alig látszó szerkezeti vasalásokat is. A sárisápi kocsinál a gyakoribb kettes fogatolás helyett négyes fogatot alkalmaztak, és annak egymás mellé fogott lovakkal. Másik különlegességének a lovak befogására szolgáló fajárom feltárását és annak rendkívüli épségét tarthatjuk. A lovak mellett négy egymásra fektetett vadászkutya csontváza feküdt, akiket ugyanúgy a temetkezési szertartás során öltek le, mint a lovakat. Ezek az agár jellegű kutyák gyors futásra kitenyésztett, vadászat céljára tartott ebek voltak, amelyek az új műtárgyakat bemutató kiállításban virtuálisan újra életre kelnek.  

Mráv Zsolt

Magyar Nemzeti Múzeum – Nemzeti Régészeti Intézet római kort kutató régésze

 - megjelent a Sárisápi Hírmondó 2022. augusztusi számában -